A genetikailag módosított növények (GMO) tervezett termesztési tilalmáról folytatott vitában a tartományok egyre nagyobb nyomást gyakorolnak Christian Schmidt (CSU) német mezőgazdasági miniszterre.
Rheinland-Pfalz (Rajna-vidék – Pfalz) és más zöld, kormányzásban résztvevő tartományok pénteken saját törvénytervezetet nyújtottak be a parlamentbe, amiben országos tilalmat javasolnak. Schmidt ezzel szemben tartományi szinten törekszik a tilalomra, mert ezt tartja jogilag a legbiztosabb módszernek. A háttérben az áll, hogy az Európai Unió államai hamarosan nagyobb függetlenséget kapnak, hogy az Európában engedélyezett génmódosított növények termesztését a saját területükön megtiltsák. Ehhez minden egyes esetben kényszerítő okokat kell felmutatni, általános termesztési tilalom vagy korlátozás nem lehetséges.
Schmidt az Európai Unió ún. Opt-out irányvonalát őszig át szeretné ültetni az egyes országok jogrendszerébe. Ugyanakkor a német kormányon belül is tapasztalható ellenállás: Barbara Hendricks (SPD) környezetvédelmi miniszter CSU-kollégájától eltérően az országos szabályozás mellett áll. Kompromisszumként Schmidt már bővítette törvénytervezetét. Az új tervezet egy országos és tartományi szakértőkből és képviselőkből álló termesztési bizottság felállítását tervezi. A 20 tagnak minden egyes növény esetében közöst döntést kell hozni, hogy milyen kényszerítő okok szólnak a tilalom mellett, és javaslatot kell tenniük az országos vagy a regionális megvalósításra. A tartományok szerint ez kevés.
Forrás: agrotrend