Fellendülést hozhat a magyar szójatermesztőknek az EU jövőre induló új támogatási rendszere, ráadásul a piaci trendek is nekik kedveznek, hiszen a GMO-mentes termékek egyre keresettebbek a piacon. Az ágazat bővülése nyomán hazai GMO-mentes szójával válthatjuk ki a génmódosított importot.
Jelentősen erősítheti a szójatermesztők pozícióját az EU 2014-2020-as agrártámogatási rendszere – írja a Szójakörkép, a Magyar Szója Nonprofit Kft. időszakos kiadványa. A szója 2015-től extra támogatásban részesül, Magyarországon várhatóan hektáronként 200 euró termeléshez kötött támogatás jut majd évente a szójatermesztőknek, a területalapú támogatás felett.
A piaci trendek is a hazai szójababnak kedveznek, miután a garantáltan GMO-mentes alapanyag iránt növekszik a kereslet az EU-ban, különösképpen Ausztriában és Németországban. A döntéshozókat a felgyorsult éghajlatváltozás és a gazdasági válság is arra ösztönzi, hogy a termelékenység mellett az önellátás erősítésére is mind több hangsúlyt fektessenek – fogalmaz a szaklap.
Hazánk a legfontosabb mezőgazdasági terményekből közel önellátó, egyedüli kivételt jelent a szója, ami a takarmányok fontos összetevője. A magyar állattenyésztés megközelítőleg 500 ezer tonna szójadarát használ fel évente, aminek csupán 10 százaléka származik magyar forrásból. A hiányzó részt Brazíliából és Argentínából importált génmódosított szójával fedezik, ami az állattartókat kiszolgáltatottá teszi a külpiaci ármozgásoknak.
Bár hazánk éghajlata megfelelő lenne, szóját mindössze a teljes szántóterület 1 százalékán, 30-40 ezer hektáron termesztenek. Helyette a gabonatermesztés élvez előnyt, ráadásul a történelem sem kedvezett a fehérjében gazdag növénynek: az 1960-as években az Európai Közösség az USA-val olyan megállapodást irt alá, amely biztosította a tengerentúlról érkező szójaimport vámmentességét.
Ezzel párhuzamosan a növény termesztésének technológiai háttere elavult, a szaktudás pedig megkopott. Az importfüggőség csillapítása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a hazai állattenyésztés a jövőben ne legyen kitéve a szója világpiaci ármozgásának, a dollár árfolyam-ingadozásának, és a dél-amerikai országok aktuális belpolitikai helyzetének.
Forrás: Magyar Szója Nonprofit Kft.