Szója talajoltó baktérium készítmény
A szója jelentősége Magyarországon
Az uniós és hazai támogatásoknak köszönhetően 2014 óta egyre több gazdálkodó foglalkozik szójatermesztéssel és jelentősen megnőtt a szója-termőterületek nagysága. 2016-ban országosan közel 3 t/ha termésátlagot sikerült elérni, amire korábban nem volt még példa. Köszönhető ez a gazdálkodók termesztéstechnológiai ismeretének és a kedvező időjárásnak. Az ágazatot támogatja a viszonylag magas felvásárlási ár és a sokoldalú felhasználhatóság is. A takarmányfehérje-ellátás döntően szója alapanyagra épül.
A szójatermesztés sikerének alapfeltétele – a növény biológiájából eredően – a megfelelő gümőképződés. Ezért a szója oltása sarkalatos pontot jelent. A gümőket képző baktérium (Bradyrhizobium japonicum) a magyarországi talajokban nem honos, ezért szükséges oltani a szóját.
A BIOFIL és a SANIPLANT Kft. kutatói többéves munkájukkal fejlesztették ki a BIOFIL szója talajoltási technológiát, amely már három éve eredményesen teljesít és népszerű a gazdák körében. A BIOFIL Szója talajoltó (0,2–0,4 l/ha) a talajspecifikus BIOFIL Savanyú vagy Normál (1 l/ha) talajoltó baktérium készítménnyel együtt alkalmazva hatékonyan támogatja a szója gümőképződését és növekedését, terméstöbbletet és beltartalmiérték-javulást hoz.
Eredmények a 2016. évi ellenőrzött üzemi vizsgálatainkból (20 ha/kezelés, 0,4 l/ha BIOFIL Szója + 1 l/ha BIOFIL Normál)
Ismert, hogy a fehérjetartalom az olajtartalommal fordított arányosságban áll. A ProFat-érték, amely a fullfat szója minőségi mutatója, a fehérje- és olajtartalom összegéből áll.
A ProFat érték alapján a BIOFIL talajoltási technológiával kezelt szója magas minőségű full-fat szója alapanyagnak minősül. A kedvező terméseredményt és beltartalmat alátámasztja a növények gümőzése.
Látható, hogy a BIOFIL talajoltásos kezelésben igen nagy a gümős növények aránya (90-100 %) mind a virágzás, hüvelykezdemények megjelenése idején (R1-R3), amikor a növénynek maximális nitrogénkötésre van szüksége, mind az érés, magtelítődés szakaszában (R6). Az R6 fázisban meglévő nagyszámú, még aktív gümő jelentősen hozzájárult a magasabb fehérjetartalom és ProFat érték kialakulásához. |
Forrás: agroinform.hu