Bemutatta Magyarország az Európai Parlament (EP) mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottságában az Európai Szója Nyilatkozatot. A dokumentumot magyar-német kezdeményezésre július 18-án tizennégy uniós tagállam írta alá Brüsszelben
Magyarország a GMO-mentes fehérje önrendelkezést célzó kezdeményezések és programok élére állt az Európai Unióban – hangsúlyozta Nagy István, az Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, aki német kollégájával együtt mutatta be a szója nyilatkozatot az EP-képviselőknek. Magyarország agrárpolitikájában – tette hozzá a tárca közleménye szerint – stratégiai jelentőséggel bír a fehérjetakarmány-előállítás ösztönzése, valamint a GMO-mentes fehérjeforrás biztosítását célzó eszközrendszer megteremtése az állattenyésztés számára. A pillangós növényeknek alapvető szerepük van a fenntartható mezőgazdaságban, az élelmiszer-ellátás biztonságában, az éghajlatváltozás hatásainak enyhítésében, és az egészséges táplálkozásban.
Az államtitkár szerint tudatosítani kell az európai fogyasztókban, hogy a fenntartható mezőgazdasági termelés többek között olyan technológiák ötvözését jelenti, amelyek megőrzik a talaj termőképes állapotát, nem szennyezik a felszín alatti vizeket, figyelembe veszik a biológiai sokféleséget és megóvják a genetikai erőforrásokat. A kormány úgy véli, a versenyképes és fenntartható élelmiszer-termelés jövője a GMO-mentes termelésben van. A GMO-mentes élelmiszer-előállítás megalapozására Magyarország 2013-ban fehérjeprogramot indított, amelyben a hüvelyes növények kiemelt szerepet töltenek be. Európának is új, átfogó fehérjepolitikára van szüksége a mezőgazdaságban és az élelmiszer-előállításban, és el kell érni, hogy az élelmiszerek és az állati takarmányok ne függjenek a GMO-s importszójától.
Forrás: agrarszektor.hu