A szójabab iránti kereslet minden korábbinál nagyobb, így kimerültek a készletek, ám ennek ellenére az áprilisi árak az egy évvel ezelőtti alacsony szintről indultak a világpiacon. A készletek és az árak viszonyáról annyit: az olcsó, tápláló terményt egyre nagyobb mértékben használják állati takarmány és étolaj készítésére, különösen Ázsiában.
Dale Durchholz, az Illinois-alapú AgriVisor LLC Bloomington vezető piaci elemzője szerint a jövedelmek növekedésével a fogyasztók több húst, tejterméket és tojást keresnek. A kereskedők alábecsülték a keresletet, miközben a nagy kínálatra koncentráltak.
Amíg az Egyesült Államok és Brazília a világ két legnagyobb szójabab termelője, Kína, a legnagyobb vevő. Kína az idei első negyedévben 20 százalékkal növelte szójabab importját az egy évvel korábbihoz képest, ami kétszer akkora, mint a közelmúltban, 2010-ben, kormányzati adatok szerint. A mintegy 1,4 milliárdos országban van a világ legnagyobb sertésállománya, és egyre több szójalapú takarmányt használ, miután a kormány korlátozta a kukoricaalapú alternatívák behozatalát.
„Kína nem élhet szójabab nélkül” – mondta a Bloomberg hírügynökségnek Pedro Dejneka, a Chicagói székhelyű, de brazil irodákkal is rendelkező MD Commodities szakértője.
Kína behozatala a tavalyi 83,2 millió tonnával szemben elérheti a 91 millió tonnát a szeptember 30-án véget érő üzleti évben. Brazília várhatóan a legnagyobb szójaszállító lesz ebben az évben. 2017 első négy hónapjában az export 27,7 millió tonnára nőtt, 17 százalékkal több, mint egy évvel korábban, a brazil szójaexportőrök szövetsége, az Anec szerint.
Az Egyesült Államok, a legnagyobb termelő, az április 27-ével záruló héten például 521 218 tonnát exportált, 62 százalékkal többet, mint egy évvel korábban, mivel nemcsak Kína vásárol a piacon. Egyre több megrendelés érkezik Indonéziából, Thaiföldről, Pakisztánból, Dél-Koreából, Bangladesből, Tajvanból, Malajziából, Vietnámból, Egyiptomból, Hollandiából, sőt a szomszédos Kanadából és Mexikóból is.
Forrás: blog.syngenta.hu