Magyarország élt a vidékfejlesztési források maximális, 15%-os átcsoportosítási lehetőségével a közvetlen termelői támogatások növelésére, ami 444 millió euró (137 milliárd forint) átcsoportosítását jelenti.
Közvetlen termelői kifizetésekre 2015-2020 között összesen 8,06 milliárd euró, azaz 2500 milliárd forint áll rendelkezésre.
Közvetlen termelői kifizetésekre 2015-ben 1,345 milliárd euró, azaz 418 milliárd forint áll rendelkezésre.
A közvetlen támogatások jelenlegi rendszere Magyarországon három részből áll:
1. Közös Agrárpolitika I. pillér:
– közvetlen támogatások (uniós forrás)
– piaci intézkedések (uniós forrás)
2. Közös Agrárpolitika II. pillér:
– vidékfejlesztés (uniós és nemzeti forrás) (Miniszterelnökség)
3. Nemzeti támogatási jogcímek (nemzeti forrás)
A közvetlen támogatások új rendszere 2015-től:
A rendszer kötelező és önkéntes elemekből áll. Kötelező elem az alaptámogatás (SAPS), a „zöld” komponens és a fiatal gazdálkodóknak juttatott támogatás. Önkéntes elem pedig a különböző termeléshez kötött támogatás.
Fontos, hogy a jelenlegi SAPS rendszer elvén alapuló alaptámogatási rendszer továbbvihető 2020 végéig; egységes hektáronkénti átalánytámogatást kaphat minden olyan gazdálkodó, aki az adott évben támogatási kérelmet nyújt be.
A közvetlen kifizetések minimum korlátja:
– legalább 1 hektár SAPS jogosult terült,
– vagy ha a támogatást kérelmező állatokra vonatkozó termeléshez kötött támogatásban részesül, de nincs 1 ha SAPS jogosult terülte, akkor 100 EUR támogatás a minimum.
Kizárólag az aktív gazdák jogosultak közvetlen támogatásra, vagyis aki:
– mezőgazdasági tevékenységet folytat;
– nincs a negatív listán.
Negatív lista (Magyarország nem élt a bővítés lehetőségével): repülőterek, vasúti területek, vízművek, kereskedelmi ingatlanok, állandó sportterületek és rekreációs területek.
Aktív gazda lehet, aki szerepel a negatív listán de
– akinek a mezőgazdasági tevékenysége nem jelentéktelen és/vagy
– akinek elsődleges üzleti vagy társasági tevékenysége mezőgazdasági illetve;
– aktív gazda fogalmával egyenértékű a legalább 20 ha SAPS jogosult területtel rendelkező vagy az évente 5000 eurót meg nem haladó támogatásban részesülő termelő/negatív listán szereplő vállalkozás is.
A „zöld” komponens
Kötelező a tagállam és a gazdák számára is, a közvetlen kifizetési nemzeti keretösszeg 30%-a (a zöldítés is átalánytámogatás, értéke minden termelőnél egyforma).
Általános érvényű (kivéve kisgazdálkodók) minden gazdálkodó számára, évenkénti és nem szerződéses formájú. A kölcsönös megfeleltetés követelményein túlmutat.
(Az ökológiai tanúsítvánnyal rendelkező és az átállás alatt lévő területek automatikusan jogosultak a zöldítés támogatásra.)
A zöld komponens feltételei:
– tárgyévben termesztett növények diverzifikálása;
– állandó gyepek fenntartása;
– ökológiai célterület fenntartása (támogatásra jogosult szántóterület nagysága szerint).
A zöldítés részletes feltételrendszerét ide kattintva olvashatja el!
Fiatal gazdálkodók támogatása
Feltételei:
– 40 évnél fiatalabb termelő: aki 2015-ben kezd mezőgazdasági tevékenységbe (ad be először egységes kérelmet), vagy gazdaságát az első fiatal gazda közvetlen támogatási kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül hozta létre.
– Legfeljebb 5 éven keresztül nyújtható. (Aki 2015-ben nyújt be először kérelmet, az kaphatja 5 évig, aki csak 2017-ben kezd gazdálkodni, az csak 3 évig. )
– A támogatás felső területi korlátja 90 hektár.
– A tagállami átlagtámogatás 25%-a adható a támogatható hektárszámig, ez kb. 67,5 euró/ha (a rendszer kb. 9000 fiatal gazdával számol).
Termeléshez kötött támogatások
– Az éves pénzügyi keret 13%-a (évente közel 175 millió euró, azaz 52,5 mrd Ft – 300 HUF/EUR árfolyamon), + 2% (évente közel 27 millió euró, azaz 8,1 mrd Ft)
2015. évi becsült fajlagos támogatás
Húshasznú anyatehén – 216 euró/egyed
Hízott bika – 93,8 euró/egyed
Tejhasznú tehén – 353,8 euró/egyed
Anyajuh – 24,7 euró/egyed
Anyakecske – 16,7 euró/egyed
Cukorrépa – 421,1 euró/hektár
Rizs – 689,7 euró/hektár
Gyümölcsültetvények és bogyósok – 660 euró/hektár
Zöldség-növények – 400 euró/hektár
Ipari zöldségek – 199,2 euró/hektár
Fehérjenövény – Szemes – 200,9 euró/hektár
Fehérjenövény – Szálas – 65 euró/hektár
Kisgazdaságok egyszerűsített támogatása
Önkéntes, a közvetlen támogatási keretösszeg maximum 10%-a fordítható a jogcímre. Minden közvetlen kifizetést helyettesít.
– Egyösszegű támogatás, melynek mértéke minimum 500 euró/év/gazda(hozzávetőleg 1-2,2 ha jogosult terület), maximum 1250 euró/év/gazda (hozzávetőleg 1- 5,5 ha jogosult terület).
Legalább 1 hektáros területtel kell rendelkezni, aki nem érné el a normál rendszerben az 500 eurót, annál felkerekítik az átalány támogatást. 500 és 1250 euró között a normál rendszerben járó támogatásnak megfelelő összeget kap a termelő. Mintegy 80 ezer termelő, vagyis a közvetlen támogatásokban részesülő összes termelő csaknem 50%-a kaphat egyszerűsített kisgazda támogatást.
Közvetlen kifizetések csökkentése (degresszivitás)
A degresszivitás kötelező az alaptámogatás 150 ezer euró feletti összegére. Csak a SAPS- összegére vonatkozik, az egyéb közvetlen támogatási elemekre (pl. zöldítés, termeléshez kötött támogatások) nem.
Mértéke:
– 150.000 euró (1037 ha) felett 1200 ha-ra jutó támogatásig 5%-os elvonás,
– 1200 ha-ra jutó támogatásnál az e feletti összeg 100%-os elvonása.
A kifizetett munkabér és a járulékok összege nem vehető figyelembe. Az elvonás az előzetes becslések szerint több, mint 500 gazdálkodót érint közel 69 millió euró – 20,7 milliárd forint értékben. A kötelező degresszivitás nincs hatással az alaptámogatás mértékére!
Forrás: agrárium.hu