Dr. Dublecz Károly (2011., Debreceni Egyetem, Nyugat-Magyarországi Egyetem, Pannon Egyetem) írása a Digitális Tankönyvtárból
Különböző korú sertések táplálóanyag emésztése
A különböző sertésfajták, korcsoportok emésztőképességében minden bizonnyal vannak különbségek, amelyek hatással vannak a tápok összeállítására. Ezeket a különbségeket a gyakorlatban nem minden esetben vesszük figyelembe.
A fiatal süldők fekális táplálóanyag emészthetősége, a tápok rosttartalmának függvényében javul az életkor előrehaladtával. Ebben szerepet játszik, hogy az idősebb állatok utóbélszakaszaiban intenzívebb a bakteriális fermentáció, ami csökkenti a bélsárral ürített táplálóanyagok mennyiségét. Az állatok korának hatása az ileális (vékonybélben lévő) emésztési együtthatókra lényegesen kisebb.
Az utóbbi években számos emésztési kísérletet végeztek kocákkal. Az eredmények alapján a kocákkal mért fekális emésztési együtthatók magasabbak voltak a süldőkkel történő összehasonlításban. Az eltérés mértéke a két korcsoport között takarmányonként változott. A kocák és a süldők látszólagos ileális emésztési együtthatói úgyszintén különböznek (lásd: táblázat). A különbség nagysága ez esetben is takarmányonként változott. Az ileális emésztési együtthatók különbözőségének oka lehetett, hogy a kocák esetében a kimusz (félig emésztett táplálék) hosszabb ideig tartózkodik a vékonybélben, kisebb az endogén aminosav veszteségek mértéke, továbbá nagyobb arányú a táplálóanyagok mikrobiális lebontása a vékonybélben.
Aminosavak süldőkkel és szoptató kocákkal mért látszólagos ileális emészthetősége (Stein és mtsai., 1998)
Mindezek az eredmények azt bizonyítják, hogy vannak különbségek mind az ileális, mid a fekális emészthetőségben a különböző korú és hasznosítási típusú sertések között, amelyeket indokolt lenne figyelembe venni a tápgyártás során. Az eredmények alapján célszerű lenne a sertéstakarmányok szélesebb körére vonatkozó emésztési kísérletek elvégzése különböző korú állatokkal.
A teljes cikk itt olvasható.
A kísérletek alapján megfigyelhető, hogy a szója daraként való takarmányozása mind a süldők, mind pedig a kocák esetében az egyik leghatékonyabb emésztést biztosítja. Ezen táblázat, a legfrissebb tudományos kutatási eredmények, valamint Monex típusú takarmánygyártó gépünk (extruder) segítségével új összetételű takarmányokat – legyen az malactáp, sertéstáp, tehéntáp, marhatáp, borjútáp, kecsketáp, lótáp, de akár kutya-, vagy macskatáp – állíthat elő csévharaszti üzemünkben (előzetes egyeztetéssel a Géta Kft. telefonszámán).